HAVALANDIRMA Sistemleri Anadolu Yakası

Genel havalandırma nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, büyük miktarda temiz havanın sağlandığı ve kirli havanın tahliye edildiği havalandırma sistemleri için sıklıkla kullanılan bir isim olarak genel havalandırma anılmaktadır.

HAVALANDIRMA Sistemleri Anadolu Yakası

Bu tarz havalandırma talebi olan işyerlerinde kirleticiler çalışılan mekanın geneline yayılabilirler. Bu nedenle yüksek dozda toksik madde veya tehlikeli kimyasalların bulundurulduğu endüstriyel firmalarda yeterli olmayacağı da bilinmelidir.

Oluşan  kısa süreli bir arıza dahi yoğun insan topluluğu için büyük bir probleme yol açabilir. Bu nedenden dolayı : havalandırma yapımı , sistemli ,titiz yapılmalıdır ve periyodik olarak bakım ve onarıma ihtiyaç duyar.

Endüstriyel işletmelerin dikkat etmeleri gereken ve uyulması gereken yönetmelik ile ilgili bilgi ise şu şekildedir.
İşyeri Bina ve Eklentileri Yönetmeliğinde 15-18 maddelerinde aşağıda ifade edildiği şekliyle yer alan

  • Kapalı işyerlerinde çalışanların ihtiyaç duyacakları yeterli temiz havanın bulunması sağlanır. Yeterli hava hacminin tespitinde, çalışma yöntemi, çalışan sayısı ve çalışanların yaptıkları iş dikkate alınır.
  • Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek atıkların ve artıkların derhal dışarı atılması sağlanır. Boğucu, zehirli veya tahriş edici gaz ile toz, buğu, duman ve fena kokuları ortam dışına atacak şekil ve nitelikte, genel havalandırma sisteminden ayrı olarak mekanik (cebri) havalandırma sistemi kurulur.
  • Mekanik havalandırma sistemi kullanıldığında sistemin her zaman çalışır durumda olması sağlanır. Havalandırma sisteminin çalışmaması, iş sağlığı ve güvenliği yönünden tehlikeli ise arızayı bildiren kontrol sistemi tesis edilir. Mekanik ve genel havalandırma sistemlerinin bakım ve onarımları ile uygun filtre kullanım ve değişimleri yıllık olarak yetkili kişilere yaptırılır.
  • Pasif (suni) havalandırma sistemlerinde hava akımının, çalışanları rahatsız etmeyecek, çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilemeyecek, ani ve yüksek sıcaklık farkı oluşturmayacak şekilde olması sağlanır.

tarifiyle iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin dikkate alınması gerekmektedir.

HAVALANDIRMA Sistemleri İstanbul Firması

Çok küçük olan ve kirleticileri yok denecek seviyede olan işletmeler için Havalandırma, doğal yollarla yapılabildiği gibi (pencere açılması gibi) mekanik yöntemlerle (fanlar, körükler) de yapılabilir.

Havalandırma sistemleri belirli bir hızda ve belirli miktarda havanın taşınarak, istenmeyen kirleticilerin (veya “egzoz”) ortadan kaldırılması için tasarlanır. Tüm havalandırma sistemlerinde temelde aynı ilkeler takip edilir; bununla birlikte her bir işyeri için, işin türüne ve işyerindeki kirletici oranına göre, ayrı sistem tasarımı yapılmalıdır.

Birlikte fazla vakit geçirilen yaşam alanlarının havasının ferah ve temiz olması özellikle sağlık açısıdan önemlidir. Milyonlarca insanın yaşamını sürdürdüğü İstanbul için de bu durum bir hayli önem taşır. Çünkü her ilçede, mahallede ya da semtte kalabalık mekanlarla karşılaşmak, iş yerlerindeki yoğunluğu fark etmek mümkündür. Toplu taşıma araçları, restoranlar, barlar, sosyal alanlar ve benzeri yerler bu nedenle çoğu zaman kötü kokular ve ağır havası ile dikkat çeker.
Bütün bu sıkıntıların önüne geçmek için ise insanların havalandırma konusunda özel çözümlere tercihlerinin hareket ettiği görülür. Özellikle de restoran mekan sahipleri ve yöneticiler, bu tür sıkıntılara çözüm getirebilmek için çeşitli sistemleri kullanarak müşteri memnuniyetsizliği ve doğaya saygı açısından en optimum çözümü isterler. Alışveriş merkezlerinde ve kafelerde oldukça tekrarlayarak fark edilen ağır kokular, insanları hem mekanlardan uzaklaştırmakta, hem de itici gelerek satış düşüklüğüne neden olmaktadır. Ağırlaşan havanın temiz ve ferah hale gelmesi için en iyi havalandırma sistemleri tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir